Jak przygotować dom dla alergika?

Środki czystości
Osoba mająca alergię często sama nie wie na co jeszcze dodatkowo reaguje poza tym co wykażą testy. Dosyć często zdarza się że, układ odpornościowy takiej osoby jest dosyć mocno wrażliwy na wszystko to co może znajdować się w jej pobliżu. Nasze małe pociechy niestety nie potrafią nam zakomunikować po czym odczuwają dolegliwości, dlatego powinniśmy obserwować co w jego otoczeniu powoduje pogorszenie. Myślę, że warto zwrócić uwagę na to co znajduje się w naszym domu. Z jakich środków czystości używamy na co dzień, które mogą w jakiś sposób wpłynąć nie ,tylko na zdrowie naszej pociechy, ale i na nas samych. Niestety producenci środków czystości ścigają się między sobą, który wyprodukuje lepszy produkt często nie zważając jak on wpłynie na nasze zdrowie i otaczające nas środowisko. Mając w domu małego alergika warto zamienić mocne środki czyszczące na takie, które są bardziej naturalne. W sklepach i drogeriach mamy coraz większy wybór takich środków i możemy wybrać taki, który w swoim składzie nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych, konserwantów, barwników i substancji zapachowych. Najlepiej jeśli będą to środki na bazie składników roślinnych, które są w 100% biodegradowalne.
Łazienka
W łazience jak i w całej reszcie domu powinniśmy unikać sztucznych odświeżaczy powietrza, ponieważ wszystko co wydzielają dostaje się do naszego organizmu poprzez płuca i skórę. Na pewno wartym uwagi będzie montaż filtra, który będzie zmiękczał wodę poprzez usuwanie wszelkich metali ciężkich oraz chloru z wody, w której będziemy kąpać nasze dziecko. Warto również zwrócić uwagę czy w łazience na ścianie i w fugach nie powstaje zagrzybienie, ponieważ to pomieszczenie jest bardzo podatne na rozwój tego rodzaju drobnoustrojów. Dywaniki łazienkowe są również często siedliskiem wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, dlatego warto z nich zrezygnować lub prać je odpowiednio często lub po prostu zamienić na maty bambusowe.
Kuchnia
Kuchnia to bardzo ważne pomieszczenie, ponieważ to właśnie w niej przygotowujemy posiłki dla naszej pociechy. Tutaj również powinniśmy zwrócić uwagę na to jakimi środkami czystości sprzątamy to pomieszczenie. Środki myjące powinny być z jednej strony jak najbardziej naturalne z drugiej strony powinny powodować zabicie i zatrzymanie rozmnażania zarazków. Poza naturalnymi środkami do czyszczenia kuchni warto zwrócić uwagę na nasz zwykły ocet, który poza właściwościami czyszczącymi ma moc zabijania bakterii, pleśni i grzybów. Dodatkowym jego atutem jest to, że pochłania brzydkie zapachy. Można go również używać jako płynu do płukania w zmywarce. Należy również zwrócić uwagę na to w czym myjemy butelki i naczynia, z którego nasze dziecko je i pije. Jeśli korzystamy ze zmywarki warto kupować kostki, które również w swoim składzie nie zawierają szkodliwej chemii. Jeśli jednak takie akcesoria myjemy ręcznie warto korzystać z płynu do mycia naczyń na bazie środków roślinnych. W niektórych sklepach można kupić specjalne płyny do mycia akcesoriów dla niemowląt i dzieci.
Pokój alergika
Pomieszczenie, w którym nasze dziecko kładzie się do snu powinno być dobrze wywietrzone oraz nie powinno być zbyt mocno nagrzane temperatura w okolicy 18 stopni C. Lepiej zrezygnować z całej gromady pluszaków w łóżeczku dziecka, ponieważ mogą stać się siedliskiem roztoczy, na które może reagować nasz maluch. W pokoju warto również zrezygnować z wszelkich innych figurek i tym podobnych rzeczy, które łapią kurz. Pamiętajmy, że dywany i zasłony mogą również gromadzić spore ilości kurzu, jeśli jednak nie chcemy z nich zrezygnować zwróćmy uwagę, aby je często odkurzać najlepiej z odkurzaczem, który zawiera filtr HEPA. Jeśli w pokoju naszego dziecka znajdują się kwiaty doniczkowe warto sprawdzać ich podłoże czy przypadkiem nie rozwija się w ziemi pleśń, która poprzez produkcję zarodników może powodować pogorszenie skóry oraz układu oddechowego dziecka. Dodatkową opcją, z której możemy skorzystać to zakup dobrego oczyszczacza powietrza najlepiej z funkcją jonizacji, niestety jest to dosyć kosztowna inwestycja.
Podsumowując ten wpis myślę, że określenie „im mniej tym lepiej” najlepiej określa to, czego tak naprawdę potrzebujemy w otoczeniu naszego alergika 🙂
Facebook

Potrzebujesz więcej informacji?