Delikatna skóra atopika

Chciałabym się z Wami podzielić informacjami jak wprowadzić pewne zmiany, aby maksymalnie zmniejszyć ekspozycję na szkodliwe substancje, które mogą w pewien sposób oddziaływać na skórę dziecka z atopia. Jak wiadomo skóra dziecka z AZS jest bardzo wrażliwa, dlatego może zostać podrażniona na wiele sposobów. Ważnym elementem jest odpowiednia pielęgnacja aby przez skórę nie przedostawały się szkodliwe substancje zawarte nie tylko w powietrzu ale i w produktach codziennego użytku. Bardzo ważną rzeczą, są przede wszystkim produkty, które mają kontakt ze skórą naszego maleństwa. Warto zwrócić uwagę z czego uszyte są ubranka naszej pociechy. Najlepiej jeśli są wykonane z 100% bawełny bez dodatku poliestru czy innych sztucznych tkanin. Jeśli kogoś stać można zakupić ubranka z organicznej bawełny, która nie jest podawana szkodliwym opryskom podczas jej uprawy. Jeśli nasz budżet nie jest zbyt wyskoki możemy poprosić osoby z naszej rodziny lub znajomych o ubranka po ich dzieciach. Ciuszki które były już wielokrotnie prane są często wypłukane z chemii, która mogła się w nich znajdować. Warto również pozbyć się wszelkich metek, które również mogą powodować podrażnienia skóry.

Drugą równie ważną rzeczą jest to w czym kąpiemy nasze maleństwo. Warto używać specyfików, które nie zawierają w swoim składzie zbędnych substancji takich jak perfumy, barwniki czy konserwanty. Zawsze należy sprawdzić skład produktu, ponieważ producenci potrafić sprytnie manipulować konsumenta takimi określeniami jak „naturalny”, „hipoalergiczny” itp a skład zostawia wiele do życzenia…

Kolejna ważną sprawą są pieluszki, które kupujemy dla naszego atopika. Warto zwrócić uwagę, aby nie były bielone chlorem, perfumowane czy zawierały lateks. Jeśli mamy czas na dodatkową porcję prania możemy zakupić pieluszki, które można prać w pralce. Niestety tempo naszego życia nie każdemu pozwala na takie rozwiązanie, dlatego możemy spróbować stosować pieluszki bambusowe, które poza tym że nie alergizują to można je kompostować. U nas bardzo fajnie sprawdziły się pieluchy z Bamiboo, ale czasem kupowaliśmy również te z bawełną organiczna. Oba rodzaje dostępne w Rossmanie.

Kolejnym produktem, który może bezpośrednio mieć kontakt ze skórą naszej pociechy są kołderki i pościele pod którymi nasze dziecko śpi. Warto zwrócić uwagę na to aby były hipoalergiczne najlepiej z jakimś certyfikatem, który to potwierdzi. Ważne jest to aby kołderka nie zawierała pierza, które może uczulać. Pościel najlepiej prać w temperaturze co najmniej 60°C co około 10dni a kołderkę co najmniej raz w miesiącu, aby zminimalizować namnażanie się roztoczy oraz gromadzenia drobnoustrojów mogących pogarszać stan skóry. Warto prać w proszkach lub płynach przeznaczonych dla alergików bez zbędnych dodatków. Lepiej używać płyny do prania, ponieważ lepiej wypłukują się z tkanin niż proszki. Można również skorzystać z opcji dodatkowego płukania jeśli nasza pralka posiada taką funkcję. Do płukania najlepiej używać zwykłego octu, który również ma właściwości zmiękczające.

Facebook

Potrzebujesz więcej informacji?